Мото ГП: Маркез е „недопирлив“ во Германија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Мото ГП: Маркез е „недопирлив“ во Германија

Мото ГП: Маркез е „недопирлив“ во Германија

Марк Маркез го презеде водството во генералниот пласман во Мото ГП шампионатот откако Шпанецот попладнево триумфираше на германското гран-при. Ова беше петта победа во низа за Маркез на патеката Заксенринг, со што тој ја продолжи својата доминација кога станува збор за трките во Германија за кои Шпанецот не крие дека му се меѓу омилените во Мото ГП.

Тој на самиот почеток од трката ја загуби пол-позицијата од Јохан Фолгер, но со трпеливо возење дочека грешка на противникот, се врати на чело на колоната и заслужено триумфираше на оваа трка. Фолгер на крајот мораше да се задоволи само со второто место, додека третопласиран беше Дани Педроза, пред Маверик Вињалес и Валентино Роси.

Маркез со оваа победа се искачи и на првото место во генералниот пласман со вкупно 129 бода, пред Вињалес со 124 и Довициозо со 123 бода.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.