Навивач на Порто тргна сам кон трибината на Јуве, и ги шокираше сите! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Навивач на Порто тргна сам кон трибината на Јуве, и ги шокираше сите!

Навивач на Порто тргна сам кон трибината на Јуве, и ги шокираше сите!

Песната на навивачите на Порто траеше и по натпреварот во Торино каде нивниот клуб испадна од Јувентус во осминафиналето од Лигата на шампионите. Но, светот го заобиколи и едно видео кое ја демонстрираше суштината на фудбалот, наспроти агресивниот хулиганизам кој себе се нарекува навиваштво.

Навивач на Порто се одлучи да комуницира со навивачите на „Старата дама“, потоа и прескокнувајќи ја и оградата која го делеше од нив. Навивачите и од двете страни ја набљудуваат таа ситуација, како и редарите кои се во очекување што ќе се случи. Навивачот сам тргнува кон трибината на Јуве покажувајќи со прст кон еден од италијанските навивачи, доаѓа до него подарувајќи му го шалот на Порто… Сето тоа со аплауз дочекано од трибините…

Португалските медиуми пренесуваат дека се работи за водачот на групата навивачи на Порто, Фернандо Мадуреира, кој со својот пример сакал да покаже дека навивачите не треба да се гледаат само низ призмата на хулиганските напади…

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.