Папен открива: Рибери оди во пензија на крајот од сезоната - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 21:29
Кошарка
19/11/2017 20:35
Фудбал
19/11/2017 19:59
Фудбал
19/11/2017 19:09

Папен открива: Рибери оди во пензија на крајот од сезоната

Папен открива: Рибери оди во пензија на крајот од сезоната

Легендарниот француски напаѓач Жан-Пјер Папен во интервју за германски „Билд“ открива дека фудбалерот на Баерн Минхен, Франк Рибери, на крајот од сезоната ќе ја заврши својата кариера. Тој има големи проблеми со повредите и никако не може да се врати во натпреварувачки ритам, па Папен вели дека тоа ќе биде пресуден фактор за Рибери да одлучи да стави крај на кариерата.

Покрај тоа, неговиот договор со Баерн Минхен истекува токму во јуни, и малку веројатно е дека Рибери ќе се сложи да замине во некој друг клуб, иако има понуди од Кина и од МЛС – лигата на САД.

„Франк Рибери ќе стави крај на својата кариера по завршувањето на оваа сезона. Верувам дека нема да се одлучи да настапува во некој помалку познат клуб по истекот на договорот со Баерн Минхен. Според мене, тој е калибар што германскиот првак треба да го искористи и во поинакви цели, како дел од раководната структура. Сепак, на „Алијанц арена“ помина повеќе од една деценија“, истакнува Папен.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.