Почнува новото издание на релито Дакар - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Почнува новото издание на релито Дакар

Почнува новото издание на релито Дакар

Со етапата од парагвајскиот главен град Асунсион до аргентинското место Резистенсија, во должина од 454 километри, почнува 39.издание на релито Дакар. Најпрестижното рели во светот деветта година последователно ќе се одржи во Јужна Америка, откако локацијата беше преместена поради безбедносните проблеми на африканскиот континент.

Возачите ги очекуваат 12 етапи и повеќе од 9.000 километри на нова возбуда, а целта ќе биде на 14.јануари во Буенос Аирес.

Во конкуренција на автомобили пријавени се 83 посади, а титулата ќе ја брани Французинот Стефан Петерхансел. Кај мотоциклистите има 149 натпреварувачи, а трофејот од 2016 година го брани Тоби Прајс од Австралија.

 

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.