Швајцарија со сомнителен пенал го освои Белфаст (видео) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 14:58
Кошарка
19/11/2017 12:33
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59

Швајцарија со сомнителен пенал го освои Белфаст (видео)

Швајцарија со сомнителен пенал го освои Белфаст (видео)

Швајцарија со едната нога веќе се наоѓа на СП 2018 во Русија откако оваа селекција во првиот бараж дуел како гостин славеше над Северна Ирска со минимални 0-1.

Репрезентативците на Швајцарија покажаа повеќе на „жешкиот терен“ во Белфаст, но до триумфот стигнаа со сомнително досуден пенал по десетина минути игра во второто полувреме. Џердан Шакири упати силен удар, на неколку метри пред него се наоѓаше Кори Еванс, кого топката го удри во пределот на рамото, а судијата покажа на белата точка, предизвикувајќи бутна реакција меѓу домашните фудбалери и навивачи.

Бекот на Милан, Рикардо Родригез, беше сигурен реализатор на пеналот со кој Швајцарија стигна до значајна предност пред реваншот што в недела ќе го игра на домашен терен.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.