Швеѓаните зачудени: Куче го чува стадионот во Струмица?! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

Швеѓаните зачудени: Куче го чува стадионот во Струмица?!

Швеѓаните зачудени: Куче го чува стадионот во Струмица?!

Македонија и се е можно…Па, дури и куче да го чува стадионот каде утре ќе се игра натпревар од квалификациите во Лигата на шампионите. На ваков начин, Швеѓаните ја опишуваат сликата која ја увидоа по доаѓањето во Струмица, каде утре, со почеток од 18 часот, македонскиот првак Вардар ќе го пречека шведскиот шампион Малме во реванш дуелот од елитното европско клупско натпреварување.

mladost strumica 1

Не е ниту Вардар виновен, ова е единствениот стадион во моментов, кој доби некаква дозвола од УЕФА за на него да се играат мечеви од квалификациите во ЛШ. Работнички игра како домаќин на комплексот на ФФМ, но тоа сепак се квалификации за Лигата на Европа.

mladost strumica 3

Поради реконструција, односно завршна фаза на „шминкање“, нашиот најголем стадион „Телеком Арена“ во Скопје, овојпат не е достапна за настапите на македонските клубови на европската фудбалска сцена. Приоритет е да се подготви за Суперкупот на Европа, дуелот што ќе го играат Реал Мадрид и Манчестер јунајтед на 8.август. А, дотогаш, нека се срамиме вака, во очите на Европа…Па, барем и кучево…со педигре да беше…

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.