Вардар против Динамо Панчево се загреваше за Некар Левен - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 21:29
Кошарка
19/11/2017 20:35
Фудбал
19/11/2017 19:59
Фудбал
19/11/2017 19:09

Вардар против Динамо Панчево се загреваше за Некар Левен

Вардар против Динамо Панчево се загреваше за Некар Левен

Ракометарите на Вардар го искористија денешниот дуел од СЕХА против Динамо Панчево (42-32) за полесен тренинг во пресрет на дуелот од Лигата на шампионите со Некар Левен, кој е вистинскиот предизвик за избраниците на Раул Гонзалес за оваа седмица. Токму затоа тренерот на „вардарци“ реши да им даде заслужен одмор на Штербик, Борозан, Абутовиќ и на Циндриќ, но и без четворица клучни ракометари „црвено-црните“ стигнаа до лесна победа над еден од најслабите тимови во лигата.

Победникот беше јасен уште пред почетокот на дуелот, а „вардарци“ немаа проблем да ја оправдаат фаворитската улога. Иако одбраната не функционираше, а Милиќ имаше само две одбрани цело полувреме, но на одмор сепак се замина со предност на македонскиот првак од 20-17. Гостите на стартот од вториот дел намалија на 20-18, во 38. минута повторно дојдоа на „минус два“ (23-21), за потоа Вардар целосно да се одлепи и на крајот да слави со убедливи 42-32.

Марсениќ со седум гола беше прв стрелец на „црвено-црните“, пред Чупиќ и Канелјас со по шест погодоци.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.