Зошто Конте сака да го напушти Челси? - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Зошто Конте сака да го напушти Челси?

Зошто Конте сака да го напушти Челси?

Антонио Конте има договор со Челси до 2019 година, но постои опција тој да го напушти клубот уште на крајот на оваа сезона. Тој неодамна зборуваше за носталгијата што се почесто го мачи. Но, шпанскиот весник „Ас“ открива која е всушност, вистинската причина што ги наруши односите на тренерот со лондонскиот клуб.

Според „Ас“, Конте сакал да го донесе во тимот, Фернандо Љоренте и бил бесен на управата што не го реализирала трансферот. Тотенхем во меѓувреме испрати за 10 милиони евра поголема понуда во однос на понудата од Челси која изнесуваше 5,5 милиони евра, и го зеде 32-годишниот Шпанец во своите редови.

Сето тоа ги разниша односите на Конте со управата на Челси што според шпанскиот весник може да биде и главна причина Конте да си замине од лондонскиот клуб пред истекот на крајниот рок од договорот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.