Алекс Маркез победник на спринтот во Малезија

Шпанецот Алекс Маркез победи во саботата во спринтот на Мото ГП на ГН на Малезија, пред својот сонадорник Хорхе Мартина. Маркез така ја намали разликата зад Италијанецот Франческо Бањаја, кој заврши трет на спринтот во стазата во Сепанг.

Стартувајќи до четвртата позиција, Маркез го оствари својот втор успех во спринт патеките, откако победи на Силверстоун.

Второпласираниот Мартин кој освои два бода, го намали заостанувањето зад водечкиот на 11 поени.

Се вчитува...