Александар Чеферин доби нов мандат на чело на УЕФА

Словенецот Александар Чеферин доби нов мандат на чело на Европската фудбалска федерација (УЕФА). Тој беше реизбран за претседател на УЕФА уште четири години, до 2027 година. Премиерот на Португалија, Антонио Коста , беше домаќин, a назначувањето не го пропушти и Џани Инфантино, претседателот на ФИФА.

Тој доби голема поддршка доби од страна на европскиот фудбал, кој во Словенецот ја гледа идеалната личност да продолжи на чело на највисокото тело. Тоа ќе му биде трет и последен мандат, бидејќи според прописите на УЕФА не може да се стремите кон повеќе. Немаше друг кандидат кој се кандидираше, што му го отвори патот на Чеферин.

Претседателот на УЕФА стана личност со голема тежина во фудбалот. Со железна тупаница одговори на заканата од Суперлигата до степен да ги турка до крај нејзините основачки членови, меѓу кои јавно стојат само Реал Мадрид, Барселона и Јувентус. Во овој нов мандат ќе дебитира обновената Лига на шампиони, која ќе започне во сезоната 2024/2025, а исто така и новиот финансиски фер-плеј, чии први влијанија веќе треба да се почувствуваат ова лето.

Се вчитува...