Алкараз го загуби првиот сет, но потоа доминантно до победа над Пол за полуфинале на Вимблдон

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз ја оправда фаворитската улога и го победи Американецот Томи Пол во четвртфиналето на Вимблдон.

Алкараз го загуби првиот сет со 5-7, но потоа целосно доминираше на дуелот добивајќи ги следните три сета со 6-4, 6-2 и 6-2 за заслужена победа и пласман во полуфиналето на грандслем турнирот.

Сега во полуфиналето Шпанецот ќе се соочи со Русинот Данил Медведе кого минатата година на Вимблдон го совлада исто така во полуфиналната пресметка.

Се вчитува...