Бањаја е нов шампион во Мото ГП

Италијанскиот возач, Франческо Бањаја стигна до шампионската титула во Мото ГП сезонава. Возачот на Дукати во последната трка која се возеше во Валенсија го осови деветтото место што беше доволно за освојување на титулата.

Во последната трка во шампионатот стигна Алекс Ринс на Сузуки, пред Бред Биндер на КТМ и Хорхе Мартин на Прамак

Еден од најдобрите мотоциклисти на сите времиња, Марк Маркез со својата Хонда не ја заврши трката откако излета од патеката на 17 круга до крајот.

Се вчитува...