Барса и Реал повторно на колена – Атлетико Мадрид е шампион на Шпанија (ВИДЕО)

Диего Симеоне повторно успеа да ги спушти на колена гигантите Реал Мадрид и Барселона и да стигне до титулата во Ла лига, втор пат во неговата кариера. Во уште еден трилер натпревар „душекчиите“ славеа над Валјадолид со 1-2.

Сепак, не почна се најдобро за Атлетико бидејќи домаќините поведоа со голот на Плано во 18. минута. Анхел Кореа во 57. израмни на 1-1, додека Луис Суарез во 67. ја донесе титулата на „Ванда Метрополитано“.

Ова за тимот од главниот град на Шпанија е 11. титула во Ла лига, а втора откако на кормилото на клубот е Диего Симеоне.

Реал Мадрид на крајот успеа да триумфира над Вилјареал со 2-1, но тоа не беше доволно за нова титула за „кралевите“.

РЕЗУЛТАТИ ЛА ЛИГА (38. КОЛО) 

Селта Виго – Бетис                                 2-3

Еибар – Барселона                                 0-1

Елче – Атлетик Билбао                        2-0

Хуеска – Валенсија                                0-0

Осасуна – Р. Сосиедад                           0-1

Реал Мадрид – Вилјареал                    2-1

Валјадолид – Атлетико М.                   1-2

 

 

 

Се вчитува...