Барселона договорила продажба на Де Јонг во Јунајтед, Чави „не сака да чуе“

Шпанските медиуми објавија дека Барселона одлучила да го продаде Френки Де Јонг на Манчестер Јунајтед. Иако Де Јонг е стандарден во Барселона, многумина сметаат дека во целост не ги оправдува оправдувањата.

Познатиот новинар Џерард Морено објави дека Барселона поради финансиски проблеми мора да продаде „капиталец“ и наводно изборот паднал на Холанѓанецот, а целиот трансфер би можел да чини 80 милиони евра. Барселона веќе го договори Кеси од Милан, и од тука веројатно раководството сметаат дека „најбезболно“ ќе биде да го дадат играчот од средниот ред.

Меѓутоа во целата приказна се приклучи Чави кој зборуваше на челниците на клубот и јасно им порачал дека продажба на Де Јонг би била целосно погрешна, и дека е играч на кого смета и следната сезона.

Во клубот оваа реакција на Чави била изненадувачка, со оглед дека сметал дека тренерот без проблеми ќе се согласел на трансфер.

Се вчитува...