Барселона го ‘украде’ Кори Хигинс од ЦСКА Москва

Кори Хигинс потпишува договор со Барселона каде што ќе остане во следните три сезони објави каталонсклиот клуб. На официјалниот сајт на клубот во соопштение се вели дека договорот е направен, а ќе биде официјализиран кога Американецот ќе ги мине медицинските тестови.

Кори Хигинс потекнува од Универзитетот Колорадо, мина две сезони во НБА во Шарлот, а потоа се пресели во Европа, прво во Зенит, па во Газијантеп, а потао направи трансфер во ЦСКА Москва со која ја осви титулата во Евролигата.

Барселона го продолжи договорот со тренерот Светислав Пешиќ, а го доведе Никола Миротиќ.

 

Се вчитува...