Барселона го „здроби“ Магдебург, Веспрем победнички со Монпеље

Ракометарите на Барселона славеа убедлива победа од 32-20 против Магдебург во второто коло од Групата Б во Лигата на шампионите.

Каталонскиот тим одигра одличен меч во кој уште во првото полувреме најави дека нема да дозвили никакво изненадување пред своите навивачи. Гомез и Мем со по седум постигнати погодоци беа предводници на Барселона до триумфот. Но, мечот го одлучи извонредниот голман на Барселона, Емил Нилсен со 18 одбрани или неверојатни 49% одбранети шутеви.

И Веспрем не дозволи никакво изненадување пред своите навивачи, триумфирајќи против Монпеље со 33-31. Египќанецот Ел Дера со седум гола беше најдобар во победничкиот тим.

Standings provided by Sofascore

Се вчитува...