Белград е „црвено-бел“ – Црвена Звезда преку Партизан до „двојна круна“

Црвена Звезда е освојувачот на овогодишното издание на фудбалскиот Куп на Србија откако во финалето „црвено-белите” беа подобри од Партизан со 2-1, со што белградскиот гигант повторно ја спои „двојната круна“.

Натпреварот го отвори Катаи со гол во 26. минута, а откако Урошевиќ го изедначи резултатот на 1-1 во 62. минута, титулата на Маракана ја донесе Катаи со нов гол во 73. минута.

За Црвена Звезда тоа е петтата Куп титула во историјата, додека Партизан и покрај поразот останува на врвот на табелата со седум освоени титули.

Се вчитува...