Белингем со „ножички“ ја спасува барем засега Англија од срам (ВИДЕО)

Англија и Словачка ќе играат продолженија во третото осминафинале на Европското првенство во Германија, откако по 90 минути резултатот е 1-1.

Словачка ја имаше првата шанса уште во 5. минута откако Стрелец шутираше, но неговиот удар заврши покрај голот на Пикфорд. Во истата минута своја шанса имаше и Ханко, но и тој беше непрецизен.

Во 12. минута Словачка имаше нова шанса, откако Хараслин успеа да стигне до противничкиот шеснаесетник, но неговиот удар беше блокиран. Добрата игра и доминацијата Словаците ја материјализираа со погодокот на Иван Шранц во 25. минута за 1-0.

Англичаните преку Фил Фоуден успеаја да израмнат на 1-1 во 50. минута, но по проверка на ВАР очигледно беше дека Англичанецот беше во офсајд, па погодокот беше поништен.

Phil Foden disallowed goal against Slovakia 50′
byu/PSGAcademy insoccer

Убава шанса во 81. минута имаше и Деклан Рајс, но неговиот шут заврши во стативата на Дубравка. И кога Англија требаше да биде елиминирана поради катастрофалната игра, се појави Џуд Белингем кој со  феноменален гол со „ножички во 95. минута (1-1) ја спаси Англија од голем срам.

Се вчитува...