Блокотехна против Теута за титулата во БИБЛ, Илиевски го доби посакуваниот противник

Во првиот обид за тиутла во БИБл лигата, Блокотехна ќе се бори против албанскиот состав Теоута. Оа е исходот од полуфиналнитеп ресметки на Ф4 турнрот во регоналното натпреварување кој се одржува во Тирана. Во второто полуфинле, Теута го победи Берое со 80-68 и ќе му се противстави на македонскиот состав кој забележа тирумф на бугарскиот Академик.

До пласманот ов финалето, Теута дојде благодарение на одличната последна четвртина од натпреварот која ја доби со 23-8. Претходно албанскиот состав водеше на полувремето, а Берое направи пресврт во третата четвртина во која беше подобар со 10 поени разлика.

За тренерот на Блокотехна, Марјан Илиевски Теута беше посакуван противник.

„Би сакал да играме против Теута. Прва година им е додека Берое е освојувач еднаш на титулата и има повеќе искуство“ – рече Илиевски по пласманот во финалето.

Финалната пресметка утревечер е закажана за 19.00 часот. Претходно Берое и академик ќе се пборат за третото место.

 

 

Се вчитува...