Боксерски „монструм“: Инјектирал седатив на бремена жена, и ги врзал рацете и нозете со жица и ја убил

Порториканскиот боксер Феликс Вердехо (27) беше уапсен од ФБИ под обвинение за убиство на жена. Вердехо се појави како сериозна и просперитетна ѕвезда во боксот пред неколку години без никаква категоризација, но во меѓувреме направи бројни инциденти. Се чини дека неговата кариера заврши со трагедија и монструозен чин.

Имено, тој ја уби својата девојка Марлен Родригез Ортиз која беше бремена. Потрагата по неа трае од четвртокот.

Тој првично одби да зборува со полицијата без присуство на адвокат, но во понеделникот околу средноевропско време беше приведен од ФБИ и обвинет за убиство на исчезната жена. Нејзиното тело, кое било фрлено од мост, било пронајдено во саботата, но било деформирано и не било познато дали и припаѓа на жена која била пријавена за исчезната од нејзиното семејство.

“Последен пат разговарав со ќерка ми во четвртокот наутро. Таа отиде во Верѓе да му каже дека е бремена и дека бебето е негово. Јас и реков пази затоа што тој и се закануваше. Феликс се плашеше дека мојата ќерка може да му ја уништи кариерата.“, им рече на новинарите мајката на убиената жена.

Порториканските медиуми пишуваат дека Вердехо најпрво ја удрил девојката со предмет во лицето, а потоа ја врзал со жица (раце и нозе) додека таа била нокаутирана, а претходно и вбризгал седатив. На крајот и врзал тежок блок и ја фрлил од мостот.

Во 2012 година, Феликс го претставуваше Порторико на Олимписките игри во Лондон. Во четвртфиналето беше поразен од Васил Ломаченко. Неколку месеци подоцна тој потпиша договор за со групата Топ ранг. До денес, тој имаше 29 борби, 27 победи, од кои 17 со нокаут.

Се вчитува...