Борусија Дортмунд без Халанд и за мечот против Аугсбург

Норвешкиот голгетер Ерлинг Халанд нема да му биде на располагање на тренерот Марк Роуз ни за саботниот дуел против Аугсбург откако болката во мускулите продолжува да создава проблеми кај 21-годишникот.

Како потсетување, Халанд не настапи за дортмундскиот клуб ниту на дербито против Менхенгладбах во германското првенство, ниту на дуелот од Лигата на Шампионите против Спортинг.

„Болката сеуште е многу силна. И покрај желбата на Халанд да настапи нема да може да игра против Аугсбург. Покрај Халанд ниту на Рејна, а добрата вест е враќањето на Емре Чан“, изјави тренерот на Борусија Дортмунд.

По шест одиграни натпревари во Бундеслигата, Борусија Дортмунд се наоѓа на четвртото место на табелата со скор од четири победи и два порази и заостанува четири бода зад лидерот Баерн Минхен.

Се вчитува...