Боувен е херојот, Вест Хем до трофејот во Конференциска лига (ВИДЕО)

Фудбалерите на Вест Хем јунајтед стигнаа до титулата во Конференциската лига на УЕФА откако во неверојатното трилер финале на „Еден арената“ во Прага славеа над Фиорентина со 2-1.

Фиорентина беше за нијанса подобар противник на стартот на првото полувреме. Го имаше поседот на топка и неколку полушанси, но не успеа да ја затресе мрежата на Вест Хем.

Како изминуваше првиот дел така Англичаните играа се подобро, па во финишот на првите 45 минути имаа неколку полушанси, но и тие не успеаја да ја затресат мрежата.

Во финишот на првото полувреме Фиорентина постигна гол преку Лука Јовиќ, но тој беше поништен поради офсајд.

Во вториот дел Англичаните први успеаја да стигнат до погодок, откако Бехрама од пенал во 62. минута донесе водство од 0-1. Италијанците само пет минути подоцна успеаја да се вратат целосно во игра и да израмнат на 1-1 преку Бонавентура.

И кога сите мислеа дека натпреварот ќе замине во продолженија, Боувен не мислеше така и со погодок во 90. минута донесе победа 2-1 и трофеј за Вест Хем.

Ова е прв триумф за Вест Хем по пауза од 1989 година кога се радуваа на титулата во ФА купот.

Fiorentina 0 – [1] West Ham – Said Benrahma 62′ PEN [UEFA Europa Conference League – Final]
by u/CivillyWalk757 in soccer

Fiorentina [1] – 1 West Ham -Giacomo Bonaventura 67′ [UEFA Europa Conference League – Final]
by u/CivillyWalk757 in soccer

 

Fiorentina 1 – [2] West Ham – Jarrod Bowen 90′ [UEFA Europa Conference League – Final]
by u/CivillyWalk757 in soccer

Се вчитува...