Брегалница, предодредена за супер-мечеви, го реши лидерот: Трите засилувања донесоа триумф над Академија Пандев (ВИДЕО)

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 5. КОЛО….

Тетово: РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (1-1)

Селмани 24′ – М. Станковски 35′(п)

Скопје: ШКУПИ – СКОПЈЕ (4-1)

Радески 27′, Хамиди 47′, Адетунџи 50′, 59′

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – БОРЕЦ (3-2)

Адем 42′(п), 55′(п), 86′ – Трајковски 25′, 58′

Кавадарци: ТИКВЕШ – СТРУГА ТЛ (1-1)

Христов 10′ – Скендери 80′

Штип: БРЕГАЛНИЦА – АК. ПАНДЕВ (3-2)

Ескиќ 66′, Ѓокиќ 83′, Алтипармаковски 90’+3 – Велиновски 17′, Мирчевски 73′

Битола: ПЕЛИСТЕР – ШКЕНДИЈА (2-2)

Јуфо 39′ 62′(п) – Рамадани 9′, Шала 77′

======================================================================================

  • КРАЈ И НА НАТПРЕВАРОТ ВО ШТИП. Брегалница и го нанесе првиот пораз на Академија Пандев во драматична завршница со гол на Алтипармаковски во 93. минута!

БРЕГАЛНИЦА – АК. ПАНДЕВ (3-2)

3-2 – 90’+3 – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Марјан Алтипармаковски со шут од 12 метри откосо носи водство за Брегалница

  • Шкупи славеше со убедливи 4-1 против Скопје на дуелот кој се играше на „Борис Трајковски“ во Маџари
  • Крај и на дуелот во Кавадарци. Тиквеш извлече бод со Струга ТЛ
  • Крај на натпреварот во Битола. Пелистер го освои првиот бод сезонава и тоа против Шкендија, благодарение на двата погодоци на поранешниот член на тетовци, Витор Јуфо

БРЕГАЛНИЦА – АК. ПАНДЕВ (2-2)

2-2 – 83′ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Нововлезениот Ѓокиќ со одлична реакција од 16 метри израмнува со својот деби-гол во дресот на Брегалница

МАКЕДОНИЈА ЃП – БОРЕЦ (3-2)

3-2 – 86′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Хет-трик на Ермедин Адем за предност на „лавовите“

ТИКВЕШ – СТРУГА ТЛ (1-1)

1-1 – 80′ – ГООООЛ ЗА СТРУГА ТЛ. Емир Скендери израмнува во Кавадарци

БРЕГАЛНИЦА – АК. ПАНДЕВ (1-1)

1-2 – 73′ – ГООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Брз контранапад на гостите кој одлично го завршува Мирчевски со прецизен шут од 16 метри откосо

ПЕЛИСТЕР – ШКЕНДИЈА (2-2)

2-2 – 77′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Одлична соло-акција на Елези кој го проигрува Аденис Шала на кого не му е тешко да погоди за 2-2 со свој деби гол во дресот на Шкендија

БРЕГАЛНИЦА – АК. ПАНДЕВ (1-1)

1-1 – 66′ – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Српскиот интернационалец Никола Ескиќ мајсторски прима топка на 15 метри и од свртување стрела за 1-1


ПЕЛИСТЕР – ШКЕНДИЈА (2-1)

2-1 – 62′ – ГОООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Поранешниот фудбалер на Шкендија, Витор Јуфо маестрано против својот поранешен клуб. Со втор гол, сега од пенал, за пресврт-водство на Пелистер од 2-1. Претходно пеналот направен токму врз Јуфо.


ШКУПИ – СКОПЈЕ (4-0)

4-0 – 59′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Втор гол на Адетунџи за убедлива предност

МАКЕДОНИЈА ЃП – БОРЕЦ (2-2)

2-2 – 58′ – ГОООООЛ ЗА БОРЕЦ. Лука Трајковски со својот втор погодок израмнува 

МАКЕДОНИЈА ЃП – БОРЕЦ (2-1)

2-1 – 55′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Ермедин Адем повторно од пенал за пресврт во Ѓорче Петров

ШКУПИ – СКОПЈЕ (3-0)

3-0 – 50′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Сандеј Адетунџи со нов погодок за убедливо водство на Шкупи

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (1-1)

1-1 – 35′ – ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Марио Станковски од пенал израмнува во Тетово

ШКУПИ – СКОПЈЕ (2-0)

2-0 – 47′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Хамиди прецизно стрела за дуплирана предност на чаирчани

  • ПОЧЕТОК НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ…

РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (1-0)

1-0 – 24′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Најдобриот фудбалер на „гипсарите“, Ремзифаик Селмани постигнува гол за водство против Работнички

  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ НА ПЕТ МЕЧА. Се игра уште натпреварот во Тетово меѓу Ренова и Работнички кој почна со половина час задоцнување

МАКЕДОНИЈА ЃП – БОРЕЦ (1-1)

1-1 – 41′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Ермедин Адем од пенал израмнува во Ѓорче Петров

ПЕЛИСТЕР – ШКЕНДИЈА (1-1)

1-1 – 39′ – ГООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Поранешниот член на Шкендија, Витор Јуфо директно од слободен удар мајсторски погодува за израмнување


ШКУПИ – СКОПЈЕ (1-0)

1-0 – 27′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Марјан Радески ги носи чаирчани до предност на стадионот „Борис Трајковски“ во Маџари

МАКЕДОНИЈА ЃП – БОРЕЦ (0-1)

0-1 – 25′ – ГОООООЛ ЗА БОРЕЦ. Лука Трајковски го носи гостите до предност во Ѓорче Петров

БРЕГАЛНИЦА – АК. ПАНДЕВ (0-1)

0-1 – 17′ – ГООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Велиновски доби топка и од 20 метри мајсторски шутира, постигнувајќи евро-погодок


ТИКВЕШ – СТРУГА ТЛ (1-0)

1-0 – 10′ – ГООООЛ ЗА ТИКВЕШ. Симеон Христов погодува за Тиквеш за водство на кавадарчани

ПЕЛИСТЕР – ШКЕНДИЈА (0-1)

0-1 – 9′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Убава акција по левата страна, топката допаѓа до Флорент Рамадани кој од 12 метри шутира за водство на тетовци

Тетово: РЕНОВА – РАБОТНИЧКИ (0-0)

Натпреварот во Тетово меѓу Ренова и Работнички ќе стартува од 16:30 часот, поради проблеми со автобусот на „романтичарите“ на патот кон Тетово.

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 5. КОЛО ВО ПМФЛ…

  • Познати се составите за пресметката во Штип меѓу Брегалница и Академија Пандев. Штипјани ќе бидат без Мојсов, Дујовски и Муарем

======================================================================================

Во 5. коло од ПМФЛ интересна пресметка во Штип каде гостува лидерот Академија Пандев. Шкендија гостува во Битола по триумф против Пелистер.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...