Брилијантната Тејлор ја декласираше Валстром за одбрана на светските боксерски титули

Во најдоброто издание во професионалната кариера, Кејти Тејлор ја победи Ева Валстром и ги одбрани светските титули во лесна категорија во ИБФ и ВБА верзиите.  32-годишната Ирка ги доби сите 10 рунди во борбата во Медисон Сквер Гарден во Њујорк. Финката Вастром кој се бореше со раскрварена глава немаше апсолутно никаква шанса против брзината и прецизноста на Тејлор.

„Покажав одлично издание против досега непоразената противничка. Таа дојде да победи, но сметам дека боксував многу мудро“ – изјави Тејлор по борбата.

Тејлор и Валстром се сретнаа шестпати во аматерските кариери. Ирската боксерка ги доби сите борби.

 

 

Се вчитува...