Брука на Партизан на гостувањето во Данска во Конференциската лига (ВИДЕО)

Белградски Партизан доживеа вистински срам на гостувањето против дански Нордсјиланд во првиот натпревар од плејофот во УЕФА Конференциската лига. Црно-белите доживеаја убедлив пораз од 5-0 со што веќе сигурно немаат никакви шанси за обезбедување групна фаза во третото по квалитет европско клупско натпреварување.

Партизан и во претходната рунда едвај го преживеа азербејџанскиот Сабах, елминирајќи го по подоброто изведување пенал, но сега наиде на извонредниот Нордсјиланд кој му сервираше „петарда“.

Посебно за издвојување е првиот гол на Нордсјиланд кој го постигна Фресе уште во 11. минута од средбата…

Во продолжението погодија и Ингвартсен со два погодоци од пенал во 43. и во 64. минута, Виладсен во 73. минута, а во 88. минута Илиќ со автогол ги постави конечните 5-0 за данскиот тим.