Данска на ЕП 2024, Полска киксираше со Чешка и остана без настап на ЕУРО… (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Данска обезбеди настап на ЕП 2024 откако во 9. коло од Групата Х триумфираше во директната пресметка за пат на ЕУРО против Словенија со 2-1.

По израмнетото прво полувреме, со по еден гол на двете страни, голот за триумф на Данците и пласман на Европското првенство следната година го донесе Дилејни во 54. минута.


Standings provided by Sofascore

Во Групата Е, пак, Полска не успеа да победи против Чешка на домашен терен во одлучувачкиот натпревар, играјќи само 1-1.

Ова реми ја исфрли Полска и дефинитивно од можноста за пласман на ЕП 2024, а ја остави Чешка во игра која во последното коло во директниот меч со Молдавија ќе одлучува кој ќе оди во Германија следната година.

Standings provided by Sofascore

Се вчитува...