Демири: Не се оптоваруваме со математики, ќе играме најдобро што знаеме против Португалија

ЕКИПА во Гдиња,

Владимир Булатовиќ, Никола Ѓуровски, Игор Паневски

Во позитивна атмосфера македонските репрезентативци ги одработуваат последните тренинзи пред утрешниот натпревар против Португалија, последен во групната фаза на Европското првенство во Полска.

Теоретски, и натаму постојат шансите за пласман во полуфиналето на шампионатот, иако е јасно дека за тоа ќе треба убедлива победа против Португалците. Но, како што велат од македонскиот табор воопшто не сакаат да се оптоваруваат со било какви математики. Погледите се единствено насочени кон што подобро издание против големиот фаворит.

„Воопшто не размислуваме на математиките и комбинациите за пласман во полуфиналето. Не сакаме да се оптоваруваме со тоа, но единствено мислите ни се насочени кон што подобро издание против Португалија“ – вели левокрилниот дефанзивец Бесир Демири, и дополнува:

„Сакаме против Португалците да ја прикажеме најдобрата наша игра на првенството. Кон тоа се стремиме. Потврдивме дека не случајно сме во Полска, а сега, зошто да не, ќе одиме на тоа да стигнеме и до првата исторска победа на едно Европско првенство. Знаеме дека ќе биде тешко затоа што Португалија е одлична селекција, една од најдобрите на шампионатот, но и ние докажавме дека може да се надигруваме со секого“.

besir demiri

Избраниците на Благоја Милевски денеска од 20 часот во Гдањск ќе го имаат последниот тренинг пред утрешниот дуел со Португалија кој од 20:45 се игра на стадионот „Миејски“ во Гдиња.

Се вчитува...

buy windows 11 pro test ediyorum