Дешамп го објави списокот на Франција за ЕВРО 2024: Се враќа Канте!

Селекторот на Франција, Дидие Дешамп го објави списокот од 25 фудбалери на кои ќе смета на Европското првенство 2024 во Германија.

На списокот, по паузата, повторно се најдоа Нголо Канте и Ферлан Менди. Канте и Менди последен пат во репрезентацијата беа во 2022 година, а сега се враќаат за ЕВРО 2024.

Како што истакна Дешамп при соопштувањето на списокот, неговиот мандат на клупата на репрезентација ќе се смета успешно ако се освои Европското првенство. Претходно, со Франција ја освои светската ттула на Мундијалот во Русија 2018.

Се вчитува...