Дивац: Крешо, Дуда, Кари … Ви благодарам на сите (ВИДЕО)

Легендарниот српски кошаркар Владе Дивац е примен во „Куќата на славните“ во Спрингфилд, а во својот говор им се заблагодари на сите кои се виновни за неговото достигнување. Не ги заборави, Крешимир Чосиќ, Душан Ивковиќ, Светислав Пешиќ и Душан Ивковиќ. Во емотивниот говор тој исто така не ги заборави и Дино Раџа и Никола Лончар.

Тој во говорот истакна дека кошарката е тимски спорт, во кој нема место за поединецот.

„Кошарка е спротивност од себичноста. Кошарката е давање, споделување и грижа едни за други. Нема место за „јас“ во тимот. Тоа сите го знаеме“, изјави Дивац. 

 

Се вчитува...