Дортмунд подобар од Леверкузен во „лудницата“ во Бундеслигата (ВИДЕО)

Борусија Дортмунд стигна до победа од 3-4 во лудиот натпревар против Баер Леверкузен во 4. коло од новата сезона во Бундеслигата. Домаќините поведоа со голот на Вриц во 9. минута. На 1-1 израмни Халанд во 37, а на полувреме домаќините заминаа со водство од 2-1 откако Шик стрелаше во судиското надополнување.

Во Бранд во 49. израмни на 2-2, а ново водство за „фармацевтите“ донесе Диаби во 55. Сепак, „милионерите“ стигнаа до целосен пресврт и големи три бода со головите на Гереиро во 71. и Халанд во 75. од пенал.

 

БУНДЕСЛИГА РЕЗУЛТАТИ 4. КОЛО: 

Баер Л. – Б. Дортмунд 3-4

Фрајбург – Келн 1-1

Фурт – Волфзбург 0-2

Хофенхајм – Мајнц 0-2

Унион Б. – Аугзбург 0-0

 

 

 

 

 

 

Се вчитува...