Ешли Барти загуби сет, а потоа растури на Австралија Опен

Тенисерката број еден во светот, Ешли Барти мораше во три сета против УкраинкатаЛесиа Џуренко во првот коло на воведниот огдинашен грен-слем, Австрлаија опен. Домашната фаворитка го загуби стартниот гем ос 7-5, за потоа во вториот и во третиот сет да биоде супер доминантна со по 6-1. Пртичина за загубениот прв сет беа 19-те неизнудени греши во него. Во вторто коло, Барти ќе се соочи со подобрата од мечот меѓу Полона Херцог и Ребека Петрсон.

Дождот ја поремети програмата на стартниот ден на Австрлија опен, повеќе мечеви беа одложувани, а во еден период се играше само на затворените терени. До крајот од денот се очекува уште и настапот во почетната рунда на б ранителот на трофејот, Новак Ѓоковиќ.

 

 

Се вчитува...