Филип Талески со клучни голови во триумфот на Рајн Некар Левен

Филип Талески со Рајн Некар Левен по поразот од Кил, се врати во победнички ритам совладувајќи го тимот на Фуксе Берлин со 28-25, во натпреварот од 10.коло во Бундес лигата.

За „лавовите“ ова е седма победа сезонава со која се искачија на четвртото место на табелата.

Рајн Некар Левен во поголем дел од натпреварот беше во позитива и имаше контрола на играта. По првиот дел домачините имаа водство од 15-11, а потоа во вториот дел на два пати стигнаа и до највисоки +7 (19-12, 20-13). Но, во последната четвртина од мечот, Фуксе Берлин успеа да ја стопат разликата на два гола (23-21).

Во кризните моменти за Рајн Некар Левен, презицен беше Филип Талески за 24-21, а потоа имаше и неколку успешни асистенции. Рајн Некар Левен ја задржа предноста, а токму Талески повторни беше прецизен за 27-24 на три минути пред крај. А, публиката во САП Арена почна да го скандира името на македонскиот репрезентативец кога си својот трет погодок за 28-24 ја завери победата на Рајн Некар Левен.