Французинот Ноел победи на слаломот во Венген

Французинот Клемен Ноел е победник на слаломската трка која денеска се возеше во Венген. Ноел славеше со вкупно време од 1:46.43, далеку зад себе оставајќи ги Хенрик Кристоферсон и Русинот Александар Хорошилов.

Треба да се истакне дека Алекс Пинаро не ја заврши трката, се откажа во втората трка и на тој начин дозволувајќи Кристоферсон да му избега во вкупниот пласман во Светскиот куп.

Кристоферсон има 691 бод, Пинуро е со 613 бода, а Александер Омот Килде со 591 бод. Во слалом прв е Кристоферсон со 402 бода, а зад него е Ноел со 340 бода.

Се вчитува...