Германско финале на Супер Глоуб: Магдебург подобар од Киелце

Магдебург против Фуксе Берлин ќе се борат за пехарот во Супер Глоуб. Магдебург во второто полуфинале успеа да го совлада тимот на Киелце со 28-24, и така да си закаже финале со својот ривал во Бундеслигата.

Во првиот дел од средбата Магдебург се обиде да се одлепи, но Кеилце не успеа да направи разлика поголема од три гола, за на крај на одмор да замине само со еден гол предност (15-14).

На стартот од вториот дел Киелце неколку пати успеа да дојде и до предност, но не повеќе од еден разлика. Меѓутоа Магдебург повторно се врати, стигна до предност, која во финишот ја зголеми на најголеми четири разлика за голем триумф и обезбедено финале.

Претходно Магдебург по продолженија ја совлада Барселона и така обезбеди пласман во финалето.

Се вчитува...