Ѓоковиќ: Се сеќавам на епските мечеви со Роџер и Рафа

Најдобриот тенисер на сите времиња Новак Ѓоковиќ се подготвува за својот прв турнир по Австралија опен. Светскиот рекет број еден одамна пристигна во Индијан Велс, каде од следната недела ќе се обиде да стигне до својот шести трофеј во пустината во Калифорнија.

Српскиот ас по пет години пауза ќе игра на „петтиот гранд-слем“, како што многумина го нарекуваат овој турнир. Последен пат играше во Индијан Велс во 2019 година.

„Долго време не сум дел од еден од најдобрите турнири во светот, без никакво сомневање. За повеќето играчи, вклучувајќи ме и мене, ова е најдоброто натпреварување во серијата Мастерс. Едвај чекам да излезам на теренот и да играм пред еден од најдобрите тениски фанови на турнеја. Имав и некои епски финалиња овде против Роџер Федерер и Рафаел Надал и некои други големи играчи од тоа време. Навистина сум среќен што сум повторно тука“, изјави Ѓоковиќ. 

Се вчитува...