Голден Стејт не ја дава титулата, ја намали предноста на Торонто (ВИДЕО)

Битката за НБА титулата се враќа во „Оракал Арена“ во Оукленд откако Голден Стејт го доби натпреварот број пет со 106-105 и намали во финалната серија со Торнто на 3-2 во победи за канадскиот тим.  Торонто пропушти прилика за историски успех на домашен терен, сега следната шанса, за четврта победа и за прв трофеј ќе ја има на противнички паркет, во шестиот натпревар закажан за ноќта меѓу четврток и петок.

Голем удар за бранителот на титулата е тоа што Кевин Дурент кој досега воопшто не играше во финалната серија, се обиде да помогне, но повторно се повреди и го напушти теренот на почетокот од втората четвртина.

Континуираната предност што во текот на мечот ја имаше Голден Стејт, на моменти и со 12 поени разлика можеше да падне во вода на пет минути пред крајот кога со серија од 10 врзани поени, Каваи Ленард му донесе предност на Торнто кој достигна и шест поени позитива, но „вориорс“ до крајот добро го чуваа Ленард, постигнаа три врзани тројки, во поседниот напад влегоа со 106-105, а кајл Лаури го промаши шутот за титула.

Стеф Кари беше лидер во победата на Голден Стејт со 31 поен, Клеј Tомпсон постигна 26, Демаркус Казинс 14, А Дрејмонд Грим имаше 10 поени, 10 скока и осум асистенции. На другата страна, Каваи Ленард беше прв стрелец со 26 поени, имаше и 12 скока, Кајл Лаури постигна 18, Марк Галсон 17, а Среж Ибака 15 поени.

 

 

 

 

 

 

Се вчитува...