Ѓорче Петров го доби дербито против ЖРК Металург

Ракометарките на Ѓорче Петров откако се пласираа во осминафиналето во Европскиот куп, одличната серија на победи сезонава ја продолжија и во домашниот шампионат откако во дербито на групата Б славеа на гостински терен кај ЖРК Металург со 24-26.

Во првото полувреме гостинките одиграа далеку подобро и на пауза заминаа со позитива од четири гола 9-13. „Лавиците“ одлично го контролираа резултатот се до финишот кога домашниот тим успеа да дојде на само минус еден (24-25) во последната минута. Сепак Ѓорчепетровки погодија во својот последен напад и славеа со 24-26.

Емилијана Ризоска со шест гола беше прво име во таборот на победникот, додека кај поразените Ива Божиновска постигна ист број на погодоци.