Ѓорческа без проблеми до четвртфинале во Словенија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа без проблеми се пласираше во четвртфиналето на ИТФ фјучрсот кој се игра во словенечкиот Оточец.

Тетовчанката на фјучрсот вреден 40.000 американски долари во осминафиналето беше подобра од Романката, Лавинија Танасе со максимални 2-0, по сетови 6-3 и 6-2.

Во четвртфиналето Ѓорческа ќе игра против првата носителка на турнирот, Романката Ирина Марија Бара која во кариерата има настапи и на гранд-слем турнирите.

Се вчитува...