Ѓорческа елиминирана во осминафиналето на фјучрсот во Трнава

Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во четвртфиналето на ИТФ фјучрс турнирот во  Трнава што се игра за награден фонд од 40.000 долари. Таа денес во мечот од второто коло загуби од 18-годишната тенисерка од Филипини Александра Еала (180.место) со 2-0 во сетови (6-4 6-2) за 85 минути игра.

Во првиот сет имаше само еден брејк и го направи Еала во 10.тиот гем од сетот кога успеа по 14 одиграни поени да стигне до посакуваното водство од 1-0 во сетови. Притоа Ѓорческа не искористи пет топки за да изедначи на 5-5 во гемови. На почетокот на вториот сет нашата тенисерка имаше можност да направи брејк за водство од 1-0, но не успеа, а потоа втората брејк топка не ја искористи во седмиот гем од вториот сет и ривалката поведе со 5-2. Инаку и вториот сет беше изедначен до 2-2 во гемови, за потоа да следи серијата од четири гема за Еала.

Ѓорческа со пласманот во второто коло ќе освои нови шест поени. За следната недела нашата тенисерка е пријавена за настап на уште еден турнир во Трнава, од рангот W75 Трнава и засега е во групата на тенисерки кои ќе треба да играат квалификации.

Се вчитува...