Историски момент: Украинката Махучик по 37 години го собори светскиот рекорд на Стефка Костадинова… (ВИДЕО)

Украинската атлетичарка Јарослава Махучик го собори светскиот рекорд во скок во височина, стар цели 37 години.

На митингот од Дијамантската лига во Париз, Украинката денеска прескокна 210 сантиметри, и конечно соборувајќи рекордот на Стефка Костадинова која во Рим во 1987 година прескокна 209 сантиметри.

Јарослава буквално ја збриша конкуренцијата денеска. Најпрво прескокна 207 снтиметри, а потоа одлучи да оди на 210 сантиметри. И уште во првиот обид испиша историја, потврдувајќи ја својата доминација во овој спорт…

Второто место денеска во Дијамантската лига го освои Австралијката Олислагерс со 201 сантиметар, а трета заврши Србинката Топиќ, ќерка на легендарниот Драгутин Топиќ, која прескокна 198 сантиметар.

Се вчитува...