Италијанците го оставија бројот „13“ слободен: Тоа е број на Астори

Италијанската фудбалска репрезентација го остави бројот „13“ слободен – бројот кој го носеше Давиде Астори, откако ги одреди броевите на дресовите за претстојните пријателски натпревари.

Капитенот на Фиорентина кој почина од срцев удар ја носеше „13-ката“ во неговите 14 настапи за „аѕурите“, па федерацијата најверојатно ќе го направи истиот потег како Фиорентина и Калјари – да го повлечат неговиот број.

Останатите репрезентативци си ги задржаа броевите кои и претходно беа „нивни“, додека дебитантите како Кутроне и Кјеза од сега ќе ги носат броевите 22 и 25.

Италија утре го игра првиот пријателски натпревар против селекцијата на Аргентина, додека на 27. март има закажан меч против Англија.

 

 

Се вчитува...