Јокиќ драматично го победи Дончиќ (ВИДЕО)

Никола Јокиќ со кош буквално во последната секунда му донесе победа на Денвер над Далас од 100-99. Српскиот центар немаше славно издние, средбата ја заврши со само 11 поени, но беше прецизен во клучните моменти. Претходно Лука Дончиќ изведе спектaкуларно забивање и тоа под фаул и беше многу блиску да му го донесе на Далас првиот триумф во март. Но, следуваат поените на Јокиќ и нескриените шок и разочарување кај дебитантот во Лигата. Словенецот средбата ја заврши со 24 поени и беше прв стрелец во неговиот тим. Во победничкот табор, Пол Мислап имаше најмногу поени, 33.

За Далас ова беше дури 41 пораз сезонава, има 27 победи и со овој биланс е само претпоследен во Западната конференција во која Денвер е на втората позиција со ефект од 45/22

 


Оклахома падна на петтата позиција на Запад откако претрпе пораз од 108-106, Јута славеше над Минесота со 120-100 и дојде до биланс од 39/29 колку што има и Сан Антонио. Торонто без поголеми проблеми со 111-98 го победи Лос Анџелес Лејкерс. Каваи Ленард го предводеше канадскиот тим со 25 поени, Леброн Џејмс беше прв стрелец кај „лејкерс“ со 29 поени.

Се вчитува...