Кадетите да ја надминат блокадата и да заиграат вистински против Бахреин

Македонската репрезентација против Бахреин ќе се обиде да направи мини победничка серија во групниот сегмент од Светското првенство за кадети кое се одржува во Скопје. Бахреин е следниот предизвик за тимот на Данило Брестовац кој против Нигерија одигра во голем грч и со многу грешки, но ја забележа стартната победа.

Да се елиминираат сите недостатоци во играта, но пред се да се избегне блокадата која е видлива кај ракометарите. Тоа ќе биде задачата пред нашиот тим во кој два натпревара успеваше да направи опиплива предност, но поради големите падови во играта, од Аргентина загуби, а се провлече против Нигерија.

Македонската репрезентација е во групата од четири селекции во конкуренцијата Ц кои имаат по два бода. Само Данска во оваа група е со максимален ефект. Покрај нашата и репрезентациите на Бахреин, на Јапонија и на Аргентина имаа по два бода.

ГРУПА Ц   3. коло 

16:30ч

ДАНСКА – НИГЕРИЈА

18:30ч

ЈАПОНИЈА – АРГЕНТИНА

20:30ч

БАХРЕИН – МАКЕДОНИЈА

ТАБЕЛА: 1. Данска 4 (59:42); 2. Бахреин 2 (60:55); 3. Македонија 2 (57:57); 4. Јапонија 2 (50:54); 5. Аргентина 2 (42:49); 6. Нигерија 0 (62:73).

Се вчитува...