Казахстан го победи Сан Марино и го живее сонот за пласман на ЕП (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Казахстан може да обезбеди сензационален пласман на Европското првенство во Германија, откако со 3-1 ја совлада селекцијата на Сан Марино во претпоследното коло во групата. Сепак, за такво нешто треба да се поклопат останатите резултати.

Победата над Сан Марино ја донесоа головите на Чесноков во 19. минута, истиот играч во 51. минута зголеми на 2-0. Франциози во 60. минута само намали, а во последните мигови Ајмбетов од пенал погоди и ги постави конечните 3-1.

Данска игра против Словенија вечер, и им одговара да победи Данска, за во последното коло на гости кај Словенија да бркаат победа за пласман на ЕП.

Standings provided by Sofascore

 

Се вчитува...