Кире Маркоски: Шпанија е велесила, ама и ние имаме сила за многу повеќе!

ЕКИПА во Гдиња,

Никола Ѓуровски, Владимир Булатовиќ, Игор Паневски

Шпанија ќе ја паметиме добро, со оглед дека беше прв историски настап на Македонија на едно Европско првенство во фудбал, а воопшто не поминавме добро на резултатски план. Асенсио, Делофеу, Саул и останатите се премногу искусни фудблери, веќе големи европски ѕвезди и тоа го ’наплатија’ со триумф од 5-0 против Македонија.

Но, тоа нема да ги разочара македонските репрезентативци. Веќе од денеска овој меч се остава во историјата, и се мисли на следниот предизвик, дуелот со селекцијата на Србија, во вторник, во Бидгошч, со почеток во 18 часот.

„Шпанците покажаа врвна класа. Загубивме со 5-0, резултат е преубедлив, и мислам дека не е реален. Заслуживме да постигнеме најмалку два гола, имавме одлични шанси и за повеќе. Но, таков е фудбалот, ако не ги искористиш шансите, неминовно следува пораз. Сепак, одиме понатаму. Веруваме во себе, поразот од Шпанија нималку нема да ја наруши нашата самодоверба и ќе се обидеме да се издигнеме за следниот меч со Србите. Сме го правеле тоа и претходно, кога на стартот од квалификациите загубивме од Исланд“, вели Кире Маркоски.

 

Се вчитува...