Кирјос: Немојте да ја допирате мечката во око!

Ник Кирјиос уште еднаш имаше можност да коментира меч на Новак Ѓоковиќ на Вимблдон. Ник, кој сподели едно финале со Новак на истото место, кога загуби со 3-1, особено се осврна на говорот на Новак по натпреварот, кога Новак им се обрати на навивачите кои му покажаа непочитување.

По победата над Руне тој влезе во конфликт со дел од публиката во Лондон, а сето тоа го прокоментира и Австралиецот.

„Мислам дека тоа не беше исвиркување и протестирање, но публиката ширум светот треба да разбере. На Новак не му треба поголема мотивација. Тој се мотивира така и затоа е еден од најдобрите играчи во светот. Го гледав одново и одново, толпата ја пипка мечката во очи, не сакате да го правите тоа против Новак. Дали некој рече дека тоа е неговиот прв тест? Тој одговори на сите прашања. Следно е блокбастер со Де Минор“, заклучи Киргиос.

Се вчитува...