Корејка е прва спортистка во Токио која стигна до три злата

Натпреварувачката во стреличарство, Сан Ан е првата спортистка која стигна до три златни медали на Летните олимписки игри во Токио. Во неизвесно финале таа денеска славеше во сингл конкуренција против Русинката Јелена Осипова со 6-5 во бодови.

Претходно Сан Ан ги освои златните медали и во екипните натпреварувања во женска конкуренција и микс.

 

Се вчитува...