Крај на една незапаметена ера – По 778 меча и 672 гола Меси замина од Барселона!

Крај на една досега во историјата незапаметена фудбалска ера. Ерата на Лионел Меси во Барселона почнувајќи од 2000 година кога за првпат дојде во клубот, па се до 5. август 2021 година кога официјално е обелоденето дека заминува од „Камп Ноу“.

Лионел Меси минатата година јавно изрази желба да ја напушти Барселона, но клубот не сакаше да го пушти ако некој не плати откупна клаузула од 700 милиони евра.

Ова лето му заврши договорот. Од 1. јули беше слободен фудбалер но сега не сакаше да замине од клубот. Постигна и договор со Барселона во намерата да остане. Сепак, Барселона не може да го реализира тој договор поради финансиските ограничувања и Меси сега нема друг избор освен да го напушти клубот.

Меси заминува од клубот во кој ја мина цела сениорска кариера во кој стана еден од најголемите во историјата на фудбалот. Во Барселона дојде во 2000 година, а сениорско деби имаше четири години подоцна. За каталонскиот клуб настапи на 778 натпревари и постигна неверојатни 672 гола.

Се вчитува...