Крај на легендарна кариера, Тони Паркер оди во пензија

Легендарниот француски кошаркар, Тони Паркер кој најголемиот дел од кариерата го мина во Сан Антони0 ја завршува кариерата. Во тимот од Тексас мин 17 години, освои четри шампионски прстени во НБА лигата, а во 2007 година беше избран за најкорисен  играч на финалната серија.

„Заминувам во пензија. Решив веќе да не играм кошарка“ – објави поранешниот француски репрезентативец.

Откако се раздели со Сан Антонио, Паркер имаше една европска авантура, а последнава сезона ја одигра во Шарлот. Имаше 20 години активна играчка кариера. Во НБА беше драфтуван во 2001 година. Со француската репрезентација има четири медали.

 

 

Се вчитува...