Куп на Македонија: Баскет КАМ убедливо против Вардар до историско финале

Баскет КАМ се запиша во историјата на финилисти во Купот на Македонија во женска конкуреција откако во полуфиналниот меч против Вардар славеше со 95-59 . Составот од Македонска Каменица текот на натпреварот го назначи од самиот старт во кој по помалку од четири минути игра стигна до двоцифрена предност, а продолжи во истото темпо до самиот крај со што стави крај на куп-доминацијата на „црвено-црните“ од три последователни титули.

Баскет КАМ иницијативата ја превзема од самиот старт на натпреварот кога избраничките на Цветановски го искористија четири минутниот „постот“ на Вардар за да поведат со 12-0. Вардар ги консолидираше своите редови и заигра далеку подобро во нападот и одбраната со што успеа да ја намали негативата, а тројката на Наков на истекот на времето во првата четвртина донесе и едноцифрен заостаток по 10. минути игра (23-15). Одличното темпо на Баскет КАМ не престана тука, составот од Македонска Камерница продолжи со одличната игра на двата дела од теренот и до крајот на првото полувреме стигна до предност од 52-30.

Работите не се променија ниту во вториот дел од натпреварот. Баскет КАМ продолжи да ја диктира играта и да постигнува поени во рекетот на Вардар па и ја зголеми предноста до истекот на 30. минута (74-48), со што последните десет минути од натпреварот беа само формалност во која шанса добија и младите кошаркарки од двата табора.

Прво име во редовите на Баскет КАМ беше Анџелика Митрашиновиќ со 28 поени, 10 скока и 6 асистенции, додека неа ја следеше Драгана Гобелиќ со 24 поени, 11 скока и 5 асистенции. Како двоцифрена со дабл-дабл учинок од 14 поени и 16 скока натпреварот го заврши и Ивана Брајковиќ. Во редовите на Вардар најрасположена беше Славица Наков со 21 поен и 4 асистенции, додека неа ја следеа Пејковска со 14 поени и 5 скока и Подунавац со 13 поени и 8 скока.

Одличната сезоната на Баскет КАМ може да биде закитена со трофеј доколку составот од Македонска Каменица утре слави во финалниот дуел против екипата на Бадел 1862.

Се вчитува...